Neiscrpni izvor energije

Da li ste znali da je količina sunčeve energije koja dospe na površinu zemlje za jedan sat dovoljna da podmiri celokupnu svetsku potrošnju energije za jednu godinu? Iako zvuči neverovatno, merenja to nepobitno dokazuju. Pretvaranje sunčeve energije u toplotnu odvija se preko solarnih kolektora dok se njeno pretvaranje u električnu energiju odvija na dva načina, putem fotonaponskih (PV) panela ili preko ogledala koja koncentrišu sunčevo zračenje. Ova energija se može koristiti za proizvodnju električne energije koja se direktno koristi ili se može skladištiti u baterijama ili termalnim skladištima.

Državne subvencije za solarne sisteme

Kako do 50% niže cene solarnih sistema ?

Bespovratna sredstva - subvencije države

Saznajte Više!!!

Zašto je sve više solarnih panela na krovovima?

Ako ste putovali u Grčku, sigurno ste primetili da veliki broj privatnih kuća, hotela, restorana i vila za izdavanje na krovu ima solarne kolektore. Oni im obezbeđuju veliku količinu besplatne tople vode, čime ostvaruju značajnu uštedu. Ta ušteda na električnoj energiji godišnje se meri milionima evra. U Grčkoj ekspanzija korišćenja solarne energije traje već decenijama, a njihove fabrike su nivo kvaliteta proizvodnje dovele na vrhunski nivo.

Zato smo mi odabrali da za sisteme koje ugrađujemo koristimo upravo proizvode iz Grčkih fabrika, koje preko 40 godina proizvode solarne kolektore, solarne bojlere i ostale potrebne elemente.Veći deo opreme za solarne elektrane (za proizvodnju struje) je kineskog i nemačkog porekla.

Sve je više solarnih panela i na krovovima kuća i fabrika u Srbiji. Kako cena struje konstantno raste, privreda i domaćinstva se okreću alternativnim izvorima energije. U tome pomažu i povoljni krediti za energetsku efikasnost koji se mogu dobiti u nekoliko banaka.. Ministarstvo energetike u saradnji sa lokalnim samoupravama svake godine odobrava subvencije za gradjane i privredu a kako sva naša oprema ima odgovarajuće sertifikate, možete dobiti i do 50% bespovratnih sredstava bilo da investirate u solarne sisteme za proizvodnju struje ili zagrevanje sanitarne vode.

Šta dobijate instalacijom solarnih sistema

Ugradnjom SOLARNIH SISTEMA za zagrevanje vode ostvaruju se značajne uštede u potrošnji električne energije. Period otplate investicije kreće se od 2 do 5 godina, kod solarnih sistema za zagrevanje vode, i od 6 do 8 godina, kod solarnih sistema za proizvodnju struje, što zavisi od više parametara. . Garantni rok solarnih panela koje distribuiramo je 25 godina (na 80% kapaciteta, 15 godina je osnovna garancija) a garantni rok za solarne kolektore je 10 godina - iskustvo govori da im je realni vek trajanja duži od 25 godina.

Činjenica da je sunčeva energija potpuno besplatna i da je vek trajanja solarnih sistema značajno duži od perioda otplate investicije, govori u prilog tome da se instalacijom sistema za proizvodnju struje i zagrevanje sanitarne vode zaista ostvaruju velike uštede. Iskustvo pokazuje da su računi za struju kod korisnika u domaćinstvima smanjena za najmanje 50%, dok se uštede u restoranima,hotelima i prenoćištima kreću i preko 70%. Bojleri su najveći potrošači sve skuplje i skuplje električne energije.

Naučna istraživanja su pokazala da Srbiji ima godišnje oko 2200 sunčanih sati. Kada je vedar i sunčan dan po kvadratnom metru može se akumulirati i do 1000W energije. Sa povećanjem oblačnosti, ova količina energije opada. Sistem radi i kada je oblačno,čak i zimi kada su temperature u minusu, a uslov za to je da je UV zračenje veće od 3.

Vrste solarnih sistema za proizvodnju električne energije

ON GRID solarni sistem je daleko najisplativiji način korišćenja solarne energije. To znači da prvo morate dobiti status kupac proizvodjač ili drugačije rečeno prozjumer (eng. prosumer). Višak proizvodnje sa vaše elektrane predaje se mrežnom operateru (EPS u Srbiji) a kada je potrošnja veća od proizvodnje tada iz mreže povlačite nazad električnu energiju. EPS zapravo čuva višak vaše proizvodnje i vraća vam nazad struju kada vam je potrebna. Ugradnja dvosmernog brojila je obavezna.

OFF GRID solarni sistem najčešće se koristi u slučajevima kada je distributivna mreža električne energije nedostupna krajnjim korisnicima. Primer su udaljene lokacije, najčešće na planinama ili drugim mestima na kojima mrežni distributer električne energije (EPS) nema tehničke mogućnosti instaliranja mreže. Sistem se projektuje tako da zadovolji dnevnu potrošnju klijenta, ali se uvek savetuje i dodatni generator koji će snabdevati korisnika u slučajevima kada u dužem vremenskom periodu nema sunca. Kod ovakvih sistema upotreba baterija za skladištenje električne energije je obavezna.

HIBRIDNI solarni sistemi se koriste kada je distributivna mreža električne energije dostupna klijentu ali on želi zaštitu od nestanka struje (bilo da su u pitanju domaćinstva ili proizvodne linije koje usled nestanka struje mogu imati značajne negatvne posledice). Hibridni sistemi se povezuju sa mrežom i svakodnevno funkcionišu kao ON GRID sistemi. Međutim, oni takođe imaju rezervnu bateriju koja preuzima napajanje u slučaju prekida snabdevanja električnom energijom iz mreže. Struja proizvedena u panelima najpre će preko hibridnog invertora ići u direktnu potrošnju dok će sav proizvedeni višak najpre dopunjavati baterije (kao kod OFF GRID) a zatim (ukoliko ste izabrali pravi hibridni invertor) predavati distributivnoj mreži (kao kod ON GRID sistema). Kada nema proizvodnje (večernji i noćni sati) invertor će uredjaje napajati najpre iz baterija a tek kada se one isprazne, sistem će iz mreže povući struju.

On Grid more_vert

Saznajte više

Solarni Bojleri close

ON GRID solarni sistem je daleko najisplativiji način korišćenja solarne energije

Saznajte više
Off Grid more_vert

Saznajte više

Off Grid close

OFF GRID solarni sistem najčešće se koristi u slučajevima kada je distributivna mreža električne energije nedostupna krajnjim korisnicima.

Saznajte više
Hibridni Sistemi more_vert

Saznajte više

Hibridni Sistemi close

HIBRIDNI solarni sistemi se koriste kada je distributivna mreža električne energije dostupna klijentu ali on želi zaštitu od nestanka struje (bilo da su u pitanju domaćinstva ili proizvodne linije koje usled nestanka struje mogu imati značajne negatvne posledice).

Saznajte više

Vrste solarnih sistema za zagrevanje vode

Solarne sisteme za grejanje vode delimo na Termosifonske(Solarni bojleri) i Split sisteme

Termosifonski sistem, ili kod nas poznat kao Solarni bojler za krovnu montažu obezbeđuje od 120 do 200 litara tople vode i najjeftiniji su i najjednostavniji sistemi za zagrevanje vode. I solarni kolektor i bojler se montiraju na krovu.

Kod Split sistema, samo se solarni panel nalazi na krovu, dok je bojler u unutrašnjosti objekta. Split sistemi se mogu koristiti i za dogrevanje vode u sistemu za grejanje, što značajno umanjuje troškove grejanja jer je sunčeva energija za razliku od peleta, drva, uglja i struje potpuno besplatna.

Solarni sistemi za zagrevanje prostora predstavljaju kombinovanje odgovarajućeg SPLIT sistema sa osnovnim energentom za grejanje. Poželjno je da dodatni izvor toplote bude energent čije se sagorevanje može automatski kontrolisati a tu spadaju struja, pelet, gas isl. Kombinovanje solarnog sistema za zagrevanje vode sa dodatnim izvorom toplote kao što su drva ili ugalj značajno produžava period otplate investicije pa se s toga ne preporučuje.

Solarni Bojleri - Termosifon more_vert

Saznajte više

Solarni Bojleri close

Termosifon ili sistem sa prirodnom cirkulacijom je najjednostavnija vrsta sunčevog toplovodnog sistema za zagrevanje sanitarne vode.

Saznajte više
Solarni Sistemi Split more_vert

Saznajte više

Solarni Sistemi Split close

SPLIT sistemima je moguće obezbediti velike količine tople vode za hotele, restorane, motele, bolnice, stacionare i druge objekte.

Saznajte više
Grejanje Prostora more_vert

Saznajte više

Solarno Grejanje Prostora close

SOLARNI sistemi za GREJANJE PROSTORA u velikoj meri se oslanjaju na SPLIT sisteme za zagrevanje sanitarne vode. Kubikaža grejnog prostora odredjuje kapacitet sistema koji je neophodan za njegovo zagrevanje.

Saznajte više

Prednosti ugradnje solarnih sistema

Njihovom instalacijom doprinosite ne samo sopstvenom boljitku već i boljitku lokalne zajednice kao i regiona u kome živite. Najvažniji benefiti su:
  • • dugoročno i značajno umanjenje mesečnih rashoda domaćinstva ili kompanije
  • • ublažavanje izvesnih povećanja cena struje u budućnosti
  • • povećanje prodajne vrednosti objekta za oko 5%
  • • čistiji vazduh koji udišete zbog smanjenja emisije štetnih gasova fosilnih goriva
  • • energetska sigurnost i nezavisnost
  • • niski troškovi održavanja
  • • otvaranje novih radnih mesta u lokalnoj zajednici
arrow_upward Cenovnik